Atelier de mărţişoare la Şendreni

Viața parohiei Martie 13, 2016

În luna mărţişorului, tinerii din Şendreni s-au adunat la biserica parohială pentru a crea simboluri ale primăverii şi renaşterii. Sub îndrumarea doamnei preotese Gabriela Ceobanu, copiii au realizat cu mânuţele lor, mărţişoare deosebite.

O parte dintre ele a fost oferită mamelor care au participat la Sfânta Liturghie în zilele de 1 şi 8 martie. O altă parte a fost valorificată de ei, într-un scop caritabil. La fel ca anul trecut, banii vor fi folosiţi pentru a aduce bucurie altor copii fără posibilităţi materiale sau unor bătrâni rămaşi singuri.

Acţiunea are loc în contextul proiectului catehetic anual al Patriarhiei Române, numit “Biserica din sufletul meu”. Copiii şi tinerii au fost încântaţi de ceea ce au realizat, exprimându-şi nerăbdarea cu privire la acţiunile caritabile viitoare.

Andreea Constantin, Parohia Şendreni