Copiii şi tinerii din Şendreni, vestitori ai Naşterii Domnului

Viața parohiei Decembrie 26, 2015

Pregătirile au început odată cu Postul Crăciunului. Copiii şi tinerii din parohie, coordonaţi de părintele paroh, s-au întâlnit la biserică pentru repetiţii şi pentru a învăţa colinde noi. Anul acesta şi-au propus să depăşescă graniţele parohiei, să ducă mesajul Naşterii Domnului Hristos şi mai departe. Şi au reuşit! Au colindat la Primăria Frumuşica, pe domnul primar şi pe toţi angajaţii acestei instituţii. A fost o bucurie reciprocă! Au mers apoi la azilul de batrâni de la Flămânzi, aducând bucurie în sufletele acestora. Unii nu şi-au putut stăpâni lacrimile, ceea ce a produs o emoţie puternică micilor colindători. Tinerii au împărţit iconiţe cu Naşterea Domnului şi dulciuri.  Tot atunci a venit la bătrânii din centru şi Ansamblul “Trei generaţii” din Flămânzi şi copiii au asistat cu interes la prezentarea frumoaselor datini şi obiceiuri moldoveneşti. De Crăciun, micii enoriaşi au dat răspunsurile la Sfânta Liturghie, iar la final au susţinut un mic program de colinde. Toţi au primit daruri, oferite cu generozitate de câţiva credincioşi din parohie.

Prezb. Gabriela Ceobanu