Părintele Petru Pârâu a trecut la Domnul

Viața parohiei Noiembrie 28, 2016

Părintele Petru Pârâu a fost condus pe ultimul drum duminică, 27 decembrie. Foarte mulți credincioși au participat la slujba de înmormântare la Biserica Sf Arhangheli din satul Cozia, comuna Costuleni, Iași, aducând în acest fel un ultim omagiu celui care L-a slujit pe Hristos Domnul prin slujba sa preoțească.  Un sobor de preoți condus de Părintele Protopop Marius Daniel Profir a oficiat slujba prohodului. Părintele Protoiereu a rostit un cuvânt de învățătură apreciind slujirea Părintelui trecut la Domnul și importanța Tainei preoției pentru Biserica Ortodoxă. Trupul celui care a fost Părintele Petru a fost luat de preoții prezenți, apoi a fost îngropat în curtea bisericii Cozia. Părintele Petru Pârâu, în vârstă de 70 de ani, a fost preot paroh al Parohiei Bazga, comuna Răducăneni, Iași și a locuit în satul Cozia.